İTÜ Mezunlar Konseyi Logo İTÜ Mezunlar Konseyi Ana Sayfa

İTÜ Mezunlar Meydanı

İTÜ Mezunlar Meydanında Adınız,
Yurt Yapımında Katkınız Olsun!

Sevgili Teknik Üniversiteliler,

Ülkemizin en köklü yüksek öğretim kurumlarından olan üniversitemiz, 1773 yılından bu yana sayılarını saymakta zorlanacağımız kadar Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Devlet Adamları, İşadamları, Mühendisler, Öğretim Görevlileri ve hepsinden de önemlisi vatanına ve milletine bağlı insanlar yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir.

Okulumuz bize çok şey vermiştir. Bunun farkına yıllar geçtikçe çok daha fazla varıyoruz. Şimdi biz mezunlar olarak, İTܒnün misyonunu sonsuza dek taşıyabilmesi için ağabey ve ablalarımızdan aldığımız bayrağı daha da ileri taşımak ve İTÜ markasına değerli katkılar yapmak için çalışıyoruz. Bu anafikirle kurulan İTÜ Mezunları Derneği birçok projeyi geliştirmektedir.

"İTÜ Mezunlar Meydanı" Türkiye'de Üniversiteler arasında, ilk kez uygulanacak bir proje olması nedeniyle de tüm İTÜ'lüler için ayrı bir gurur kaynağıdır.

Mezunlar Meydanı'nda yer almak için tıklayınız

İTÜ Mezunlar Meydanı Projesi nasıl doğdu?

Böylesine değerli ve sayıları oldukça fazla olan İTÜ'lü Mezunlarımızın, üniversiteleriyle daha fazla temas edebilmeleri amacıyla yola çıkılan "İTÜ Mezunlar Meydanı" projesinin temel olarak 2 hedefi vardır.

1. İTÜ Mezunlarımızın, ailelerine ve dostlarına miras bırakacakları ve kendilerini İTÜ kampüsünde sonsuzluğa taşıyacak olan "İsimlerinin, Giriş veya Mezuniyet Yılının ve Bitirdiği Bölüm Ünvanının", özel dizayn edilmiş bir Petek Taşla yer aldığı bir alan oluşturulmasıdır. Böylelikle, İTÜ Mezunlarıyla üniversitelerinin arasında var olan aidiyet duygularının güçlendirilmesi ve arttırılması hedeflenmektedir.

2. Bildiğiniz gibi İTÜ'lü öğrencilerin en büyük sorunlarının başında, yurt ihtiyacı yer almaktadır. Anadolu'dan aramıza katılan öğrenci kardeşlerimizin sayısı her yıl daha da artmakta ve bu bizleri çok mutlu etmektedir. Ancak takdir edersiniz ki, bu arkadaşlarımız yaşamlarını sürdürecek ve başlarını sokabilecek bir yer bulmakta inanılmaz şekilde zorlanmakta, dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan İstanbul'da insani bir biçimde yaşayacak yer bulamamakta, bunun sonucu olarak da zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Kardeşlerimiz bu şartlarda ders çalışarak mühendis olmak için ciddi uğraş vermektedirler. Projeden elde edilecek gelir, öncelikle bu ihtiyacın karşılanması için kullanılacaktır.

Her Petek Taş'ın bedeli 1.000,- TL olup, arzu eden mezunlarımız daha yüksek miktarda bağışta bulunabilirler. Toplanacak tutarla, İTÜ'de okuyan öğrenci kardeşlerimize "İTÜ Mezunlar Yurdu" adı altında, yurtlar yaptırılması hedeflenmektedir.

Projenin Uygulanacağı Yer?

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN beyin büyük destekleriyle, Maslak kampüsümüzde Mustafa İnan Kütüphanesi önündeki alanın adı "İTÜ Mezunlar Meydanı" ismini almış olup, Meydanımızın açılışı 24 Aralık 2011 Cumartesi günü yapılmıştır. Kampüste 7 gün 24 saat açık olan Mustafa İnan Kütüphanesinin çevresindeki yeşil alanlar ve yürüme yolları, öğrencilerimizin en fazla zaman geçirdikleri alandır. Bu geniş alanın peyzajı tekrar düzenlenerek, her Teknik Üniversiteli'nin adının ölümsüzleşeceği ve okulumuz varoldukça, mezunlarımız ve öğrenci kardeşlerimizle kucaklaşacağı hale getirilmiştir.

Projenin hayata geçirileceği tarih?

24 Aralık 2011 tarihinde, İTÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN'in liderliğinde "İTÜ Mezunlar Meydanı"nın açılış töreni gerçekleştirilmiştir. "İTÜ Mezunlar Yurdu 1" binasının açılışının Eylül’12 döneminde yapılması planlanmaktadır.

Projeye nasıl katılabilirsiniz ?

• 0.212.328 34 54 (3 hat) no'lu telefonu arayarak,
• Bulunduğunuz siteden "İTÜ Mezunlar Meydanı Kayıt" bölümünü izleyerek,
kayıt işlemlerinizi hızla başlatabilirsiniz.

Sevgili Teknik Üniversiteliler,

Hepinizi, bu kutsal projede yer almaya davet ediyoruz. Ülkemizin çimentosu olan biz Teknik Üniversiteliler, sonsuza dek proje üretmeye ve bu ülke için elimizden gelen herşeyi yapmaya devam edeceğiz.

Saygı ve Sevgilerimizle,

Erol BİLECİK

İTÜ Mezunları Derneği Başkanı

Not: Projenin bu aşamaya gelmesinde verdikleri değerli katkıları için, Sayın Prof.Dr. Ahsen ÖZSOY ve Sayın Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KAHVECİOĞLU'na teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Mezunlar Meydanı'nda yer almak için tıklayınız

İTÜ MBS
Mezunlar Meydanı
Projelerimiz

Ana Sayfa | Hakkımızda | Mezun Organizasyonları | Tanıtımlar | Komiteler | Faaliyetler | Haberler | İletişim