İTÜ Mezunlar Konseyi Logo İTÜ Mezunlar Konseyi Ana Sayfa

Projelerimiz

İTÜ Mezunlar Konseyi olarak yürüttüğümüz projelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi : 19 Ağustos 2011

Proje No:1 Mentorluk Sistemi

Üniversite Sınavına girmiş ve İTÜ’ye henüz kayıt olan öğrencileri hedef alarak, 1.yıllarını yaşayacak yeni İTÜ’lü öğrencilerimiz için, üst sınıf öğrencilerinin de içinde olduğu bir takım kurularak, ilk aşamada belirli sayıda öğrenci için (200 civarında) koçluk sisteminin hayata geçirilmesi planlanmıştır. Bu projeyle, İTÜ’ye yeni giren öğrencilerin okula ve mühendislik eğitimine daha hızlı uyum sağlaması, ayrıca 3.ve 4.sınıf öğrencilerine meslek yaşamlarında yol göstermek amaçlanmaktadır.

Hayata geçirilecek programda yapı, aşağıdaki gibi olacaktır.
• İTÜ Mezunlar Konseyi’nin atayacağı bir İTÜ’lü Mezun‘un liderliğinde,
• İTÜ’den 3.veya 4.sınıftan bir öğrenci
• İTÜ’ye yeni kayıt yaptıran 5 öğrenci

seçilerek 7 kişilik takımlar oluşturulacaktır.

Bu proje İTÜ Mezunları Derneği'ne aktarılmıştır.

www.itumd.org.tr

Sorumlu Komite No 2 : İTÜ'lü Öğrencilerle İletişim ve Koçluk Komitesi

Proje No:2 Girişimcilik & Kariyer Dersi

İTÜ son sınıf öğrencilerine yönelik olarak, İş dünyasındaki İTÜ’lü profesyonellerin tecrübelerini paylaşarak, iş dünyası kavramları ve iş dünyasının yeni mezunlardan beklentileri konusunda farkındalık yaratmak amaçlı;

• Girişimcilikle ilgili iş modellerini paylaşmak,
• Kariyer planlamanın basamakları,
• İş Planı Oluşturma, Pazarlama ve Finansman,
• İş Ahlakı ve Etik,
• Türkiye’nin Sanayi ve Ticaret yaşamındaki güncel sorunlar, gibi konuları içeren bir ders programının hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.

Gelinen Nokta:
• Ders programı ve kadrosu belli olmuştur.
• "Girişimcilik ve Kariyer Dersi" 2011/2012 Güz döneminde verilmeye başlanmıştır.

 

Sorumlu Komite No 2 : İTÜ'lü Öğrencilerle İletişim ve Koçluk Komitesi

Proje No:3 Mezunlar Meydanı

Projemiz, mezunlarımızın İTÜ Ayazağa Kampüsünde uygun bir alan üzerinde özel tasarlanmış “Petek” şeklinde taşlara isimlerinin yazılarak sonsuza kadar yer alacakları bir Mezunlar Meydanının hayata geçirilmesi idi. Her Petek Taş’ın 1.000 TL katılım bedeli olup, toplanacak bağışlarla İTÜ’nün en önemli ihtiyaçlarından biri olan Öğrencilerimize Yurt yaptırılması hedeflenmektedir.

Bu proje İTÜ Mezunları Derneği'ne aktarılmıştır.

www.itumd.org.tr

Sorumlu Komite No 3 : İTÜ'ye Mali Kaynak Yaratma Komitesi

Proje No:4 Burs Projesi

Uzun vadeli olarak 10.000 öğrenciye ulaşacak Burs verilmesi ile ilgili büyük bir kampanya başlatılması planlanmaktadır.

Bu proje İTÜ Mezunları Derneği'ne aktarılmıştır.

www.itumd.org.tr

 

Sorumlu Komite No 3 : İTÜ'ye Mali Kaynak Yaratma Komitesi

Proje No:5 İTÜ Mezunları Bilgi Sistemi (MBS)

İTÜ Mezun Bilgi Sistemi (MBS), İTÜ Mezunlar Konseyinin verdiği desteklerle mevcut 30.000 İTÜ mezun veritabanının güncel hale getirilmesi, iyileştirilmesi ve daha sonraki dönemlerde yaşayan tüm İTÜ mezunlarının (hedef 65.00 kişi) kayıtlarının hayata geçirilmesi projesinin 2011 sonuna kadar gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda İTÜ MBS sisteminin yeni ve daha geniş kapsamlı bilgi içeren bir veritabanında yapılanması işleminin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.

Gelinen Nokta:
• MBS sistemine kayıtlı bilgilerin güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
• MBS veritabanı yenilenmiştir.

Sorumlu Komite No 4 : İTÜ Mezunlar Konseyi üyeleri / İTÜ'lü Dernek/Vakıflar iletişim ve Mezunlar Database Oluşturma Komitesi


Sorumlu Komite No 8: İTÜ Mezunlar Konseyi İletişim Komitesi

Proje No:6 İTÜ Mezunlar Konseyi Web Sitesi

2 Haziran 2011 tarihi itibariyle www.itumk.org yayına alınmıştır. İTÜ Mezunlar Konseyi WEB sitesi vasıtasıyla, tüm çalışmalar, bilgilendirmeler, projeler ve gelişmeler takip edilmektedir.

Ayrıca İTÜ Mezunlar Konseyi sosyal medyada da yerini almıştır.
Facebook: http://www.facebook.com/itümezunlarkonseyi
Twitter: http://twitter.com/itü1773mk

Gelinen Nokta:
• Web sitemiz yayına girdiği günden itibaren İTÜ Mezunlarına güncel bilgileri vermektedir. Ayrıca proje bilgilendirmelerimiz, İTÜ Mezunlar Meydanı kayıtları ve takibi sitemiz üzerinden yapılmaktadır.
• Facebook, Twitter ve Linkedin üye sayılarımız her geçen gün artmaktadır. Üyelerimize İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ ile ilgili tüm güncel bilgiler aktarılmaktadır.

Sorumlu Komite No 4 : İTÜ Mezunlar Konseyi üyeleri / İTÜ'lü Dernek/Vakıflar iletişim ve Mezunlar Database Oluşturma Komitesi


Sorumlu Komite No 8: İTÜ Mezunlar Konseyi İletişim Komitesi

Proje No:7 İTÜ Mezunlar Konseyine yeni üye girişleri

İş dünyamızın en az 7-8 farklı sektöründen kanaat önderliği yapan iş insanlarının katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır.Toplam 200 yeni Mezun üye kazandırılması hedeflenmektedir.

Sorumlu Komite No 4 : İTÜ Mezunlar Konseyi üyeleri / İTÜ'lü Dernek/Vakıflar iletişim ve Mezunlar Database Oluşturma KomitesiSorumlu Komite No 8: İTÜ Mezunlar Konseyi İletişim Komitesi

Proje No:8 İTÜ’nün Tanıtımına Katkı

İTÜ Mezunlar Konseyi ile birlikte üniversitemizin fakülte ve bölümlerini, akademik ve sosyal olanaklarını etkin bir şekilde tanıtmak planlanmaktadır.

Yapılan veri analizleri dikkate alınarak mezunlarla çeşitli tanıtım stratejilerinin belirlenmesi hedeflenmektedir.

Liseden mezun olan öğrencilerin Tercih Döneminde İTÜ’nün tanıtımına katkı yapabilmek için İTÜ Mezunlarının yer alacağı ve öğrencilere Mezuniyet sonrasında İTÜ’lü olmanın İş Yaşamında pozitif etkilerini anlatacak Mezunlar Masası projesi 2011 yılı Tercih Döneminde hayata geçirilecektir.

Gelinen Nokta:
• İTÜ tarafından İstanbul’da düzenlenen İTÜ Tecih Günlerine “Mezunlar Masası” kurularak katılım sağlanmıştır. Mesleklerinde lider pozisyonda olan yaklaşık 35 civarında İTÜ’lü mezunlarımız yeni Üniversiteli olacak gençlerimize birikimlerini aktarıp, yol göstermişlerdir.
• Antalya ve Gaziantep’te düzenlenen İTÜ Tercih Günlerinin organizasyonu için İTÜ Antalya ve Gaziantep Mezunlar Derneklerine destek verilmiştir.

Sorumlu Komite No 5 :İTÜ Tanıtım Komitesi

Proje No:9 EPC Projelerinde (Mühendislik,Tedarik,Montaj) İTÜ ve Müteahhit Firmalar Arasında İşbirliği Olanakları

Uluslararası büyük endüstriyel ihalelerde Türk müteahhitlik sektörünün mühendislik katma değerini artırabilmek ve konunun önemine dikkat çekmek amacıyla, Üniversitemiz ve sektörde önde gelen firmalarımızın karşılıklı olarak beklenti ve yapabileceklerinin tartışıldığı bir “EPC Projelerde Türk Firmalarının Katkısını Artırma” toplantısı gerçekleştirilecektir.

Gelinen Nokta:
• 28 Haziran 2011 tarihinde “EPC Projelerde Türk Firmalarının Katkısını Arttırma” toplantısı düzenlenmiştir. Konu ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.itumk.org/haber.asp?ContentID=58

Sorumlu Komite No 6 :İTÜ& Özel Sektör Yatırımları İzleme ve Destek Komitesi

Proje No:10 KOBİ Destek Projesi

İTÜ Mezunlar Konseyi web sitesinin altında, İTÜ Mezunu işletme sahibi kişilere, işletmelerini sağlıklı bir finansman ile büyütebilmeleri amacıyla KOBİ Destekleri ile ilgili bilgilendirme amaçlı, özel bir KOBİ DESTEK bölümü (alt-portal) açılması planlanmıştır.

Gelinen Nokta:
• Web sayfası üzerinden “KOBİ Destek” için bilgilendirme sayfası açılmıştır.

KOBİ Destek Projesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Sorumlu Komite No 6 :İTÜ& Özel Sektör Yatırımları İzleme ve Destek Komitesi

Proje No:11 İl Temsilciliği

İTÜ Mezunlar Konseyi'nin çalışmalarını yaygınlaştırabilmek amacıyla, Türkiye'nin ve dünyanın muhtelif şehirlerinde İTÜ mezunlarının birlikteliklerini ve iletişimini sağlamak kapsamında "İl Temsilcileri" atamaya karar verilmiştir. Atanacak "İl Temsilcileri" İTÜ Mezun Derneklerimizin mevcut olduğu; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş ve Mersin'in dışındaki şehirler için geçerli olacaktır.

İl Temsilciliği, İTÜ Mezunlar Konseyi'nin faaliyetlerini, sorumlu oldukları şehirlerdeki İTÜ mezunlarına ulaştırma, organize etme gibi temel faaliyetleri yürütecek olan bir gönüllülük projesidir.

Bu proje İTÜ Mezunları Derneği'ne aktarılmıştır.

www.itumd.org.tr

Sorumlu Komite No 1 : İTÜ Mezunlar Konseyi Strateji Belirleme ve Yönetim Komitesi

İTÜ MBS
Mezunlar Meydanı
Projelerimiz

Ana Sayfa | Hakkımızda | Mezun Organizasyonları | Tanıtımlar | Komiteler | Faaliyetler | Haberler | İletişim